Guidad visning: Maria Nilsson Thore / Bror Hjorth
Fredag 8 maj kl 14:00 – 14:45
Ett evenemang var 1 vecka/veckor som börjar 14:00 på torsdag och fredag, upprepas till 2026-05-31
Gratis

Guidad visning av konsten i museet
Kombinerad visning av utställningen med Maria Nilsson Thores originalillustrationer och Bror Hjorth konst och hem.
Visningen är ca 45-50 min och gratis.
Vi börjar i konsthallen med familjevisning av den aktuella utställningen som visar originalbilder till flera av bildboksillustratören Maria Nilsson Thores uppskattade böcker, bland annat Petras prick, Gränsen, Alla tre och Vem ser Dim?
Med sin karaktäristiska stil och harmoniska färgskala har Maria Nilsson Thore skapat en bilderboksvärld som är lätt att känna igen och lockande att kliva in i. Bilderna visas i ett utställningsrum som gestaltats med inspiration från böckerna.
Därefter fortsätter vi in i Bror Hjorths hem och ateljé och tittar på konstverk i olika material och tekniker från hela Bror Hjorths konstnärskap och berättar om hans liv genom bilderna.




